Neden PepsiCo’da Çalışmalısınız?

Hedefimiz güçlü markalara ve üst düzey yeteneklere sahip, sonuç odaklı, dinamik bir şirketin parçası olmanın heyecanını yaşayarak bu heyecanı çevremize aktarmaktır.

KÜLTÜR

PepsiCo eşsiz ve hayranlık uyandırıcı bir kültüre, ortak ilkelerle hareket eden yetenekli insanların oluşturduğu bir topluluğa sahiptir. Çalışanlarımıza destek ve ilham veren bir çalışma ortamı sağlamak ilkemizdir.

Yetenekler konusunda sürdürülebilirlik taahhütlerimizden biridir. Başarılı olmaları için iş arkadaşlarımıza yatırım yaparız. Hizmet ettiğimiz bölgelerde iş fırsatları yaratırken, şirketin büyümesini sağlayacak olan yetenekleri de bulur ve daha da gelişmelerini sağlarız.

Gelişim Olanakları

PepsiCo Türkiye, Yetenek Sürdürülebilirliği vizyonunu destekleyecek şekilde çalışan gelişimine en kritik düzeyde önem verir. Eğitim programları, kritik tecrübe kazandırma, İç Eğitmen Sistemi gibi uygulamalarla tüm çalışanlarının tüm potansiyellerini ortaya çıkartmalarını destekler ve takip eder.

Kişisel gelişim planları oluşturulur, çalışan ve yöneticinin sahiplenmesiyle yıl boyunca takip edilir.

Performans Yönetim Süreci ile tüm çalışanların sürekli gelişimi takip edilir. Yıl başında işe ve insana yönelik hedefler belirlenir, yıl ortasında çalışan ve yönetici biraraya gelerek hedef ve sonuçları gözden geçirir, yıl sonunda ise ulaşılan sonuçların ve çalışanın tüm yıla ait performans ve gelişimi değerlendirilir.

ÇEŞİTLİLİK VE DAHİL ETME

Çeşitlilik ve dahil etmeyi, geleceğimizin anahtarı olarak görüyoruz. Bu değerler, işlerimizin her alanında geçerlidir.

Şu ana kadar çeşitlilik ve dahil etme konusunda en iyi şirketlerden biri olduğumuz aşağıdaki kurumlar tarafından kabul edildi:

 • Asia Society: Asya Pasifik Amerikalı Liderleri ve Küresel Çeşitliliği Destekleme alanında “Best in Class” ödülü
 • National Association for Female Executives (NAFE): Yönetici Kadınlar için En İyi Şirketler
 • Working Mother Media: Çoklu Kültüre Sahip Kadınlar için En İyi Şirket
 • Women’s Business Enterprise National Council: Kadın Ticari Girişimleri için En iyi Amerikan şirketi
 • Black Collegian: Çeşitlilik Alanında En İyi 100 İşveren
 • Diversitybusiness.com Dergisi: Çeşitlilik Alanında En İyi 50 Kuruluş
 • Hispanic Business Dergisi: Tedarikçi Çeşitliliğinde En İyi 25 Şirket
 • Equal Opportunity Dergisi: Azınlık Grupları Mensupları için En İyi 50 İşveren
 • United Spinal Association: 2010 Vizyonerlik Ödülü
 • The Corporate Achievers for Individuals with Disabilities: 2010 En Başarılı Şirket
 • Black Enterprise: Farklılık Konusunda En İyi 40 Şirket
 • Forbes Dergisi: PepsiCo Türkiye: “Kadınların En Hızlı Yükselebildikleri” şirketler arasında birinci

GELİŞİM

PepsiCo sürdürülebilir büyüme yolunda ilerlerken, lider kadromuzu ve yüksek vasıflara ve çeşitliliğe sahip işgücümüzü oluşturmak, elimizde tutmak ve geliştirmek için çalışıyoruz. İş arkadaşlarımız en büyük gücümüzdür.

Amacımız büyük yeteneklere önemli kariyer olanakları sunmaktır. Böylece PepsiCo ve çalışanları birlikte gelişip büyüyecektir. Kariyer gelişimi modelimiz ve çalışanlara yeni görevler verirken göz önünde bulundurduğumuz beş unsur aşağıdaki modelde görülebilir.

 • Kanıtlanmış sonuçlar
 • Liderlik Yetkinlikleri
 • Fonksiyonel Mükemmellik
 • İşi Bilme
 • Kritik Deneyimler

Olanaklar

Bir kişinin gelecekteki iş olanakları için değerlendirilmesinin temel şartı sürdürülebilir ve üstün sonuçlar elde etmesidir. Çalışanların performanslarını uzun vadede ve “İşe ve İnsana Dönük Başarılar” açısından değerlendiriyoruz.

Sürdürülebilirlik önemlidir. Öngörülemeyen iniş ve çıkışları değil, sürdürülebilen bir başarı çizgisini önceliklendiriyoruz. Ne pahasına olursa olsun sonuç almaktansa, güvene, saygıya, adil olmaya, takım çalışmasına ve kalıcı etki yaratan sonuçlara değer vermekteyiz.

Yöneticiler en büyük yetenekleri çekmek, elde tutmak ve geliştirmek için çalışırlar. “İnsana Dönük Başarılar’ beklentilerimizin önemli bir bölümünü oluşturur. Performans Yönetimi Sürecimizdeki İnsana Yönelik sonuçların değerlendirilmesi, insan yönetimi, takım çalışması ve kişisel gelişime verdiğimiz önemi yansıtmaktadır. 360 derecelik geri bildirimim sistemimiz ve tüm çalışanların doldurduğu organizasyonel memnuniyet anketimiz, bu konuda ne kadar ilerleme kaydettiğimizi anlamamıza yardım etmektedir.

TOPLAM ÖDÜLLENDİRME PAKEDİ

PepsiCo Türkiye’de tüm çalışanları kucaklayan, dahil edici, tüm yıla yayılmış ödüllendirme programları uygulanır. Birlikte kazanma ve başarıları beraber kutlama kültürümüzü destekleyecek şekilde yürütülen bu programlar, satış, operasyon ve genel ödüller olarak sınıflandırılır. Örnek olarak şu programlar sayılabilir:

 • PepsiCo Türkiye Oscarları ödül programında tüm çalışanlar birbirlerini ödül için aday gösterebilirler. Yıl sonunda belirlenmiş kriterlerde en büyük başarıya ulaşan çalışanlar ödülü almaya hak kazanırlar.
 • Fark Yaratanlar ödül programı ile yöneticiler diledikleri zaman sorumluluk alarak kanıtlanmış sonuçlara ulaşan çalışanlarını ödüllendirebilirler.
 • Sahada Yüksek Uçanlar ödül programı ile yıl sonunda satış kriterlerine göre en büyük başarıyı elde eden satış çalışanları ödüllerini almaya hak kazanırlar.
 • Tedarik Zinciri Ödülleri ile en başarılı depo çalışanları ödüllendirilirler.

PepsiCo Türkiye olarak, ödüllendirme programlarının dışında çalışma ortamımızın, Değerlerimiz ve Vizyonumuzun, ücret ve yan haklarımızın, sunduğumuz gelişim olanaklarının tüm çalışanlarımız için fayda yarattığına inanıyor, tüm bu başlıkları Toplam Ödüllendirme Paketi altında konumlandırıyoruz.

PEPSİCO TÜRKİYE ÖDÜLLENDİRME & TAKDİR PROGRAMLARI

PepsiCo Türkiye olarak , çalışanlarımızın daha da fazla gurur duyacağı, her gün gelirken daha mutlu hissedeceği ve anlam bulup değer katacağı bir şirket olmak her zaman temel amacımızdır.

PepsiCo Türkiye olarak Değerlerimiz’i ve Fayda Gözeten Performans vizyonunu destekleyen; yiyecek ve içecek şirketlerimiz arasındaki sinerji çalışmalarını cesaretlendiren, kriterleri net ve önceden belirlenmiş, tüm çalışanlarını kucaklayan ödüllendirme programlarızı tüm yıl etkin bir şekilde uyguluyoruz.

Genel Ödüllerimiz

PepsiCo Türkiye Oscarları

Değerlerimiz, Uygulamada Mükemmellik ve Biz kültürü adına yaptığı katkılarla iz bırakan her PepsiCo Türkiye çalışanı için oluşturulmuştur.

 • Oscarlar sene sonunda sahiplerini bulur.
 • Çalışan herkes oscar için çalışma arkadaşlarını veya ekipleri aday gösterilebilir.
 • Yönetim komitesi adaylar arasından kazananları belirler.
 • Kazananlar oscar heykelleri ile birlikte ödüllerini alır.

Kıdem Ödülü

PepsiCo Türkiye’de uzun yıllar hizmet gösteren çalışanları takdir etmek için oluşturulmuştur.

Anında Puan

Bütün çalışanlarımızı kapsar. Takdir ve teşekkürlerimizi iletmek için oluşturulmuştur.

Bütün çalışanlarımız, çalışma arkadaşlarına teşekkür mesajıyla birlikte intranet üzerinden Anında Puan gönderebilir.

Yıl sonunda en çok puan alanlara “ Anında Puan plaketi ve sertifikası” verilir.

Fark Yaratanlar

PepsiCo Türkiye ‘de yaptığı her işte, her gün, Değerlerimiz’i yaşayarak ve yaşatarak, PepsiCo Türkiye Kültürü’nü besleyerek fark yaratanlar için...

 • Her yönetici, ulaştığı çarpıcı sonuçlarla fark yaratan çalışanını İnsan kaynakları’na iletir.
 • İnsan Kaynakları Fark Yaratanlar Sertifikası’nı hazırlar.
 • Fark Yaratanlar’ın sonuçları, yöneticinin organize ettiği departman için toplantıda ekip üyeleri ile paylaşılır.

Satış Ödülleri

Sahada Yüksek Uçanlar

Tüm yıl toplamında en büyük başarıyı elde eden PepsiCo Türkiye saha çalışanlarını ödüllendirmek için oluşturulmuş bir programdır.

Şampiyonlar Ligi

Temel satış performans göstergelerinde her çeyrekte en başarılı satış çalışanları için oluşturulmuştur.

12’de 12

Hedefe göre başarıyı tüm aylar boyunca takip eden ödüllendirme programıdır.

Hedefini tüm aylarda gerçekleştirmiş saha çalışanları sertifika ve 12’de 12 yüzüğü kazanırlar.

Operasyon ve Tedarik Zinciri Ödülleri

Tedarik Zinciri Ödüllendirme Sistemi

Depolarda görevli çalışanlarımızın başarılarının verimlilik, işçi sağlığı ve iş güvenliği, kontrollü ortam bazında değerlendirilerek ödüllendirildiği programdır.

İpek Yolu – Mars’ a Yolculuk

Bireysel ve takım performanslarıyla sürekli gelişime kendini adayan PepsiCo Yiyecek Fabrika ön cephe çalışanlarımız için oluşturulmuş bir programdır.

Çeyrekte 1

PepsiCo İçecek Türkiye kapsamında ana sorumluluk alanında kendisine verilen hedefi aşarak ulaştığı sonuçlarda katkı sağlayan çalışanlara verilir.