Güneydoğu Avrupa Bölge Asistan Kontrolör - Savaş Kanat Gürel

PepsiCo ile tanışmanız nasıl oldu? İlk pozisyonunuz neydi?

PepsiCo ile 2005 senesinin ilk aylarında, “Borçlar Muhasebesi Müdürü” başlıklı, ”Genç Yöneticiler Aranıyor” ilanı aracılığı ile tanıştım. 2005 yılının Mart ayında da bu pozisyon ile PepsiCo kariyerime başladım.

Deneyimleriniz nasıldı? Kendinizi geliştirebildiginize inanıyor musunuz, nasıl?

2005 yılından bu yana geçen yaklaşık 7 yıllık süre içinde birbirinden farklı 4 pozisyonun sorumluluğunu taşıma fırsatı bulduğum için kendimi deneyim konusunda oldukça şanslı sayıyorum. Şirketin birçok fonksiyonu ile birlikte çalışma olanağı bularak her birimin kendine özgü dinamikleri hakkında bilgi sahibi oldum. Ayrıca, Avrupa bazındaki bir projede yer alarak diğer ülkelerdeki iş süreçlerini de öğrenme şansım oldu.

Yurtdışı tecrübesine başlamanız nasıl oldu? Şu anda ne olarak çalışıyorsunuz? Kısaca bilgi verebilir misiniz?

2011 ortalarına doğru, PepsiCo Güneydoğu Avrupa Bölgesi’nde Batı Balkanlar İş Birimi’nde Kontrol organizasyonuna liderlik etme, süreçlerin gözden geçirilmesi ve yapılandırılması üzerine bir fırsat doğduğunu öğrendim. Türkiye de edindiğim bilgi ve deneyimi kullanmak için bundan daha uygun bir şansın olamayacağını düşündüğümden, görevi kabul ederek 2011 Temmuz ayında Belgrad’da göreve başladım. Batı Balkanlar’da Güneydoğu Avrupa Bölge Asistan Kontrolör olarak; Sırbistan, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Slovenya, Karadağ, Makedonya ülkelerini kapsayan bir operasyonun Finansal Kontrol sorumluluğunu yönetiyorum.

Yurtdışı tecrübeniz size neler kattı? Sonrasında bunu nasıl kullanmayı düşünüyorsunuz?

Yurtdışı tecrübesinin bambaşka bir deneyim olduğunu düsünüyorum. Aynı dili konuşmadığınız, iş yapış modellerinin kendi içinde dahi birbirinden oldukça farklı olduğu, sosyal ve kültürel anlamda da fazlasıyla değişik karakterleri barındıran bir coğrafyada; öncelikler tamamen başkalaşabiliyor. Her konuda olduğu gibi, uzaktan görünen ile içinde yaşandığı zaman görünenlerin ayrımını canlı olarak yaşama ve gözlemlerinizi somutlaştırma şansı bulunuyor; insanin kendi yetkinliklerini de daha net anlamasına ve olgunlaştırmasına olanak tanıyor. Yurtdışında yaşıyor olmanın bana hem kişisel hem de iş deneyimi anlamında kazancı olduğuna inanıyorum.

PepsiCo’nun çalısanlarına sunduğu olanaklar sizin için nelerdir?

PepsiCo sahip olduğu çeşitlilik yelpazesi ile aslında bize keşif anlamında birçok fırsat sunuyor. Dünyada benzeri işleri birbirinden çok farklı yapan ya da yapmak durumunda olan birçok çalışanın aynı şemsiye altında buluştuğu çeşitlilik ve dahil edici kültüre çok önem veren bir firmada çalışıyoruz. Türkiye gibi farklı yiyecek içecek gibi operasyonların da var olduğu ülkeler bu anlamda, deneyimlerimizi paylaşmak ve farklılıkları gözlemleyerek yeni bakış açıları kazanmak için önemli avantajlar sunuyor.