Gizem Oral, PepsiCo Londra Quaker Asistan Marka Müdürü

PepsiCo ile tanışmanız nasıl oldu? İlk pozisyonunuz neydi?

PepsiCo bütün yeni mezunlar gibi benim de kesinlikle çalışmak isteyeceğim bir şirketti. “Asistan Marka Müdürü” ilanına başvurdum. Sonrasında mülakatlar ve görüşmelerden sonra Genç Kategoriler Asistan Marka Müdürü olarak PepsiCo kariyerime başladım.

Deneyimleriniz nasıldı? Kendinizi geliştirebidiğinize inanıyor musunuz, nasıl?

Bu pozisyonda çok farklı tecrübeler edindim, Doritos markasının pazarlama aktivitelerinden sorumluydum. Bu pozisyona sahip olduğum için kendimi hala çok şanslı görüyorum. Doritos gibi büyük bir markanın pazarlama takımında çalışmak TV reklamları, saha uygulamaları, organizasyon yönetimi ve yeni ürün lansmanı gibi birçok farklı alanda tecrübe edinmemi sağladı. Bu sayede kariyerimin çok başında pazarlamanın en önemli alanlarında çok iyi bir temel oluşturduğumu düşünüyorum. Markamın çok eğlenceli olmasından, Tarkan’la 12 şehir gezmemden ve Adriana Lima ile tanışmamdan hiç bahsetmiyorum bile

Yurtdışı tecrübesine başlamanız nasıl oldu? Şu anda ne olarak çalışıyorsunuz?

Eşim de ben de yurt dışında hem yasama hem de çalışma tecrübesi edinmeyi çok istiyorduk. Bunun üzerine ben PepsiCo bünyesinde olabilecek firsatlari araştırmayı başladım. Bu süreçte bana yöneticim çok destek oldu. Bu sayede Londra’daki uygun pozisyonlara başvurdum ve görüşmeler başladı. Görüşmeler olumlu geçti ve PepsiCo UK’de Quaker Pazarlama takımında çalışmaya başladım.

PepsiCo’nun çalışanlarına sunduğu olanaklar sizin için nelerdir?

İngiltere’ye ilk geldiğimde benim için herşey tamamen farklıydı: yeni bir kategori, yeni bir organizasyon, yeni bir marka. Galiba aynı olan tek şey: PepsiCo Kültürü idi. Buraya geldikten sonra şirket kültürünün ve değerlerinin ne kadar önemli olduğunu çok daha iyi anladım. PepsiCo çalışanlarına değer veren ve farklıları gerçek anlamda kucaklayan bir şirket. Bunun önemini din, dil, köken her anlamda farklı olduğum bir organizasyonda çalışmaya başlayınca çok daha iyi anladım. Bence PepsiCo’nun çalışanlarına sunduğu en önemli olanak şirket kültürü ve bu insan odaklı kültürü içselleştirmiş, kucaklayıcı ve destekleyici takım arkadaşları.