Yiyecek Teknolojisi Arge Müdürü - Kaan Demiryürek

PepsiCo ile tanışmanız nasıl oldu? İlk pozisyonunuz neydi?

PepsiCo ile 2000 yılında, üniversite eğitimim sırasında, yaz stajı programım ile tanıştım. 2. sınıf sonunda İzmit fabrikamızda, 3. sınıf sonunda ise İngiltere’de bulunan ArGe merkezimizde stajlarımı tamamladıktan sonra, 2002 yılında ArGe Mühendisi olarak Türkiye ArGe ekibinde kariyerime başladım.

Yurtdışı tecrübesine başlamanız nasıl oldu ve size neler kattı? Kısaca bilgi verebilir misiniz?

Yaklaşık 6 sene Türkiye ArGe ekibinde -ürün geliştirme odaklı olmak üzere- çeşitli görevlerde bulunduktan sonra kariyer gelişim planım çerçevesinde PepsiCo Yiyecek bölümü Global ArGe merkezimizde, proje yöneticiliği pozisyonu ile, Plano, Teksas’a yerleştim. Yaklaşık 1.5 sene süren bu program sonrasında Balkan Ülkeleri ArGe Müdürü olarak İstanbul’a geri döndüm ve şu anda Avrupa Gelişmekte olan ülkeler için çerezler ve mısır cipsi teknoloji grubu yöneticisiyim.

Global ArGe Merkezimizdeki görevimi, maksimum düzeyde uzun dönemli kariyer gelişim planım dahilinde değerlendirmeye çalıştım. Daha sonraki görevlerimde gerekli olacağını düşündüğüm farklı teknolojiler hakkında bilgi ve tecrübe birikimi yanında liderlik yetkinliklerimi geliştirmek benim açımdan programın ana odak noktası idi. Bununla beraber çok deneyimli ve konusunda global düzeyde uzman kişiler ile tanışmak ve birlikte çalışabilmek daha sonraki dönemler için çok faydali oldu ve olmaya devam ediyor.

Yurtdışı tecrübesi tüm bunlar ile beraber en çok, kişinin vizyonunun gelişmesi ve -PepsiCo için çok önemli olan- farklılıkları dahil etme ve farklı kültürler ile etkin şekilde çalısma noktasında faydalı oluyor. Bunu net bir şekilde hem öğrencilik dönemimdeki İngiltere stajım, hem de Amerika’daki görevim sonrasında gözlemledim.

PepsiCo’nun çalısanlarına sunduğu olanaklar sizin için nelerdir?

Kişisel gelişim, özel ve iş hayatımda, en önemli önceliklerimdendir ve PepsiCo’da kendinizi geliştirmek istiyorsanız ve bu konuda üzerinize düşeni yapıyorsanız kapıların size sonuna kadar açılacağını ve gerekli her türlü desteğin sağlanacağının farkında olmak PepsiCo’daki kariyerimin en etkin motivasyonudur diyebilirim.